Zastosowanie szablonów chirurgicznych

Zastosowanie szablonów chirurgicznych w implantologii umożliwia przeprowadzenie zabiegu skutecznie i bezpiecznie. Jest to nowoczesne rozwiązanie wspomagające pracę stomatologa podczas wszczepienia implantu. Połączenie doświadczenia, wiedzy i umiejętności stomatologa z tą innowacyjną metodą, powoduje, że zabieg implantacji może być przeprowadzony szybko i mniej boleśnie niż w standardowy sposób. Szablony są wykonane z żywicy polimerowej, która doskonale współgra z tkankami w jamie ustnej. Dzięki temu możemy przywrócić funkcjonalność przeżuwania i poprawić estetykę uśmiechu.


Jakie inne zalety ma zastosowanie polimerowych szablonów chirurgicznych?
• Precyzyjność. Można bardzo dokładnie i indywidualnie dopasować implant do żuchwy i szczęki konkretnego Pacjenta.
• Małoinwazyjność. Stomatolog w celu wszczepienia implantu, dokonuje minimalnego nacięcia dziąsła. Dodatkowo dzięki komputerowemu wyciskowi, nawiert jest wykonywany zgodnie z wyznaczonym wcześniej kątem i na określoną głębokość. Korzyścią tego zabiegu jest brak dodatkowej ingerencji w kość.
• Skrócony czas zabiegu. Po wszczepieniu implantu, pacjent tego samego dnia może mieć założoną koronę tymczasową i cieszyć się pięknym uśmiechem.
• Szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Brak zastosowania tradycyjnego skalpela, umożliwia szybsze gojenie się ran i powrót do codzienności w krótkim czasie.
Szablony chirurgiczne są tworzone pod konkretnego pacjenta. Każda wada zgryzu jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Istotne jest, aby za każdym razem przygotowywać dla pacjenta nowy szablon, ponieważ warunki w jamie ustnej mogą się zmieniać na przestrzeni lat.
Jak wygląda cały proces?

W naszej klinice, w celu wykonania projektu szablonu implantologicznego, korzystamy z programu 3Shape Implant Studio.
Cały zabieg rozpoczyna się od wykonania wycisku z jamy ustnej pacjenta, przy użyciu skanera oraz tomografu. Na podstawie ich wyników, opracowujemy pełen plan zabiegu, czyli dobieramy odpowiedni rodzaj i wielkość wszepów, określamy rodzaje wierteł, jakie będą użyte oraz ustalamy kąt i głębokość wprowadzenia wiertła. Mając te informacje możemy przystąpić do wykonania spersonalizowanego szablonu chirurgicznego. Znajdują się w nim specjalne otwory, poprzez które będziemy wykonywać nawierty w kości. Gdy projekt szablonu jest gotowy przesyłamy go do naszej drukarki 3D, która w przeciągu kilku godzin stworzy indywidualny szablon dla pacjenta.

Podczas kolejnej wizyty w klinice przeprowadzamy zabieg u Pacjenta. Rozpoczyna się on od umieszczenia szablonu w jamie ustnej i nawiercenie kości poprzez otwory w szablonie. Dzięki temu, że szablon jest zgodny z kształtem jamy ustnej, dopasowanie następuje niemal natychmiastowo i co więcej, w bardzo sterylnych warunkach.
Co zyskuje Pacjent?
Przede wszystkim ma możliwość skorzystania z najnowocześniejszej metody uzyskania pełnego, pięknego uśmiechu. Dzięki użyciu innowacyjnych technologii, sam zabieg jest przeprowadzony praktycznie bezboleśnie i pozwala na bardzo szybki powrót do zdrowia poprzez łatwiejsze gojenie.

Stosując nowoczesną technologię, Pacjent otrzymuje indywidualnie przygotowany szablon i dokładny plan leczenia.
Obecnie implantologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny, a Pacjenci coraz chętniej z niej korzystają. Pamiętajmy, że piękny, zdrowy uśmiech jest wizytówką każdego człowieka.