Pedodoncja

Pedodoncja to dziedzina stomatologii, która skupia się na profilaktyce i leczeniu zębów dziecięcych. Powstała dlatego, że zęby i cała jama ustna najmłodszych znacznie różnią się od tych, które posiadają dorośli. Dodatkowo najmłodsi wymagają innego podejścia psychologicznego w gabinecie dentystycznym. Głównymi zagadnieniami, jakimi zajmuje się stomatologia dziecięca, są między innymi: ząbkowanie i jego zaburzenia, leczenie pierwszych zębów (zębów mlecznych), leczenie stałych zębów niedojrzałych oraz profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej.

Czym dokładnie zajmuje się pedodoncja?
Pedodoncja to dziedzina, w której główny nacisk powinien być położony na profilaktykę, zapobieganie problemom mogącym wystąpić w dziecięcej jamie ustnej. Dotyczy to zwłaszcza zapobieganiu próchnicy, ale nie tylko. Podstawowe zabiegi profilaktyczne stomatologii dziecięcej to:
lakierowanie – powlekanie małych zębów substancją zapewniającą długotrwałe dostarczanie fluoru do tkanki zębowej. Czynność tę należy regularnie powtarzać, gdyż po jednokrotnym lakierowaniu preparat działa do kilkunastu godzin. Co ważne, takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne, gdyż uwalnia fluor wyłącznie do tkanki zębowej, nie ingerując w inne organy w organizmie;
lakowanie – uzupełnienie bruzd (anatomicznie występujących zagłębień) obecnych na powierzchni żującej zębów(zarówno mlecznych, jak i stałych). Zabieg taki dość skutecznie zapobiega próchnicy. Zaznaczmy, że lakowanie specjalistycznym preparatem należy wykonać jak najszybciej po wyżnięciu się zęba, kiedy jeszcze nie jest zainfekowany przez bakterie;
fluoryzacja na łyżkach – umieszczenie sporej ilości preparatu z fluorem na łyżki, które następnie wkładane są do jamy ustnej małego pacjenta. Jako, że dziecko musi trzymać wspomniane łyżki w ustach nawet do kilkunastu minut, wykonywanie tego zabiegu zaleca się u dzieci mających minimum 8 lat.

Gdy jednak, mimo prawidłowej profilaktyki, w jamie ustnej dziecka pojawią się zmiany chorobowe, wtedy pedodoncja przychodzi z pomocą w postaci właściwego leczenia.
Stomatolog dziecięcy oczyszcza ubytek próchnicowy Teraz przychodzi czas na założenie wypełnienia. W przypadku zębów stałych dentysta zawsze dobiera jego kolor do koloru zęba. Inaczej jest w przypadku zębów mlecznych, gdzie dziecko może często zdecydować o kolorze wypełnienia, wybierając jeden z nawet dziewięciu odcieni, które czasem posiadają w sobie dodatkowo brokat. Później pozostaje tylko sprawdzenie, czy kształt wypełnienia jest dostosowany do małego zgryzu.
Co jednak niezwykle ważne, przed pierwszą wizytą malca w gabinecie stomatologicznym, warto wybrać się z nim do pedodonty na wizytę adaptacyjną. Przeprowadzana jest ona już nawet dla 2-3-letnich dzieci, które dzięki niej zdecydowanie mniej będą się bały leczenia. Wspólnie z rodzicami na takiej wizycie malec ogląda całe wyposażenie gabinetu, o którym opowiada mu dentysta. Szczegółowo językiem dziecka zostaje omówione przeznaczenie poszczególnych urządzeń. Następny krok to sprawdzenie stanu małych ząbków, ich fluoryzacja (choć to nie zawsze) oraz krótkie poinstruowanie rodziców i dzieci o tym, jak należy pielęgnować małą jamę ustną.